Letošní závěr podzimu slibuje ještě teploty kolem 15°C a nabízí tak ideální podmínky pro horskou turistiku. Je to právě teplé jaro a podzim, kdy je možné tuto pohybovou aktivitu provádět s největším komfortem. Letní měsíce jsou nevhodné, neboť slabší jedinci by takovou zátěž nemuseli zvládnout. Zatímco v zimě raději většina z nás sedí doma u krbů či ústředního topení.
Turistika je určena pro každého bez rozdílu věku či fyzické kondici. Je ale zapotřebí být v tomto ohledu k sobě soudní a zvolit trasu odpovídající naší zdatnosti. Pokud jste až doposud s touto pohybovou aktivitou neměli žádné zkušenosti, doporučení pro vás je začít s lehkými trasami, které jsou speciálně uzpůsobeny začátečníkům. Je pochopitelné, že turistika ve vysokých nadmořských výškách a samotné zdolání vrcholu je pravým životním zážitkem, ale v tomto případě se skutečně doporučuje své síly nepřeceňovat. Zatímco ze začátku se zdá výstup méně náročný, s přibývající nadmořskou výškou není v roli jenom vaše zdatnost, ale i povětrnostní vlivy, zima, náročnost terénu nebo řidší vzduch. Turistické trasy jsou rozděleny podle náročnosti, je proto možné vybrat si trasu, která vám bude v tomto aspektu vyhovovat.
Vybavení je základ
Zatímco v létě si mnohdy vystačíte s oblečením, které máte doma běžně k dispozici. S přicházejícími chladnějšími dny to už tak snadné nebude. Řada lidí opomíjí skutečnost, že teplota se s nadmořskou výškou výrazně snižuje. Zatímco v nižších oblastech vám může být v oblečení teplo, při výstupu se můžete třást zimou. Základem jsou ale také kvalitní trekové boty, které mají speciální podrážku, která brání podklouznutí a tím případnému zranění. Podrážka je také na první pohled silnější, aby nedocházelo k prochladnutí od studené země. Boty by měly mít také nepromokavou úpravu, která udrží chodidlo v suchu.