Indická kuchyně se vyznačuje kořeněnými jídly. Nedá se ale říct, že když do pokrmu nacpete co nejvíce koření, které doma najdete, budete mít tradiční indický pokrm. I když jsou tato jídla velice aromatická a pro nás možná až moc exotická nedá se říct, že by se chutě koření bily. Právě naopak se skvěle doplňují a vytvářejí zcela výjimečný zážitek z jídla. Indové koření používají ve velké míře hlavně kvůli léčivým účinkům ale také jako skvělý konzervační prostředek k uchování jídla. Toto jsou tedy nejpoužívanější druhy koření v indické kuchyni:
· Kurkuma – Je bezesporu tím nejznámějším indickým kořením. Přezdívá se jí také indický šafrán a jedná se o výrazně žlutý prášek z kořene kurkumovníku. Nejčastěji ji používaná do kari směsí nebo k obarvení rýže a kuřete. Nalézt ji ovšem můžete i v některých sladkých jídlech. Její chuť je ve větší míře až štiplavá a jedná se o důležitý lék pyšnící se například proti rakovinovými účinky či při trávicích obtížích.
· Garam masala – Hned po nejznámějším koření přistupuje na řadu nejznámější směs indického koření. Garam masala obsahuje kardamom, koriandr, skořici, hřebíček, kumin, pepř a další. I když jde ale o koření nejznámější v Indii se využívá spíše v levných restauracích. V českém podání indické kuchyně je ale velice oblíbená.
· Kardamom – Využívá se jak ve formě nati, mletý, nebo v podobě černých a zelených tobolek. Skvěle se hodí jak do sladkých, tak do slaných jídel. Vyznačuje se lehce citrusovou, nasládlou ale kořenitou chutí. A proto jej můžete najít i ve složení některých sušek nebo koláčů.
· Kari – Pro nás v Česku známá směs koření, v Indii ji však pod tímto názvem nenajdete. Pro Indy totiž kari představuje typ jídla. Buď se jedná o kořeněnou omáčku nebo jakoukoli směs. Když se budeme zabývat kořením zjistíme, že se nachází ve velké spoustě variant a v Indii si jej každá kuchařka připravuje sama. Základem je ale kurkuma, koriandr, pepř, kardamom, muškát a další.
· Šafrán – Určitě znáte slavné pořekadlo užívat něčeho jako šafránu. Důvod tohoto přísloví je jasný. Jedná se totiž o nejdražší koření světa! Ale i přes to je součástí velkého množství pokrmů. Jídlo obarví dožluta a dodá mu specifickou nahořklou a štiplavou chuť. Nejenže se užívá v malém kvůli ceně ale také kvůli nežádoucím účinkům, mezi které patří například halucinace nebo nevolnost.
· Chilli – Co by to bylo za indickou kuchyni, kdyby jídlo nepálilo? Indové jsou na toto koření opravdu mistři. Dokážou Vám klidně i hodiny povídat o různých druzích chilli papriček, které se na zdejších trzích s kořením vyskytují.
· Kumin (římský kmín) – Vzhledem opravdu připomíná náš tradiční kmín, je ovšem trochu podlouhlejší a jeho chuť je úplně jiná, a ne všem zrovna příjemná. Znát jej můžete například z hummusu.