Dnešní doba je spíše zacílená na výkon práce a užívání si života, nabízí hned několik možností a šancí, a tak se se zakládáním rodiny tak nějak moc nepočítá. Zahodit volnost, možnost cestovat, dodělat školy či budovat kariéru… toho se dnes mladé dívky nechtějí za žádnou cenu vzdávat. Ani za cenu stát se matkou. A tak čekají a čekají, a když už mají pocit, že nastal ten správný čas, najednou zjistí, že vlastně neměly tak dlouho otálet.
Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna…
Lékaři tvrdí, že si ženy především neuvědomují rizika spojená s pozdním těhotenstvím. Velké riziko vývojových vad totiž úzce souvisí s věkem matky. Také plodnost žen se s věkem snižuje, a kolem čtyřicítky je šance na otěhotnění skoro poloviční než ve třiceti. Také hrozí možnost častějších potratů, těhotenská cukrovka i zbytečně vysoký krevní tlak.
Uděláte si svoje vlastní vnoučata
Mnoho matek sice prohlašuje, že není nic lepšího, než mateřství ve zralejším věku. Jde ale spíše o to, zda to není jejich nerozvážnost, nebo zda si nepotřebují dokazovat své stálé mládí. Dříve byly ženy kolem čtyřiceti babičkami, dnes jsou často prvorodičkami. Často je to dáno tím, že upřednostňují kariéru, nebo dlouho vybírají toho pravého partnera.
Nebýt úspěchů dnešní medicíny, možná by takové šance na pozdní těhotenství ani neměly. Značné pokroky medicíny umožňují otěhotnět i ženám, u kterých by to bylo běžnou cestou zcela nemožné.
Muži by však s otcovstvím také neměli otálet do pozdního věku. I u nich totiž lékaři varují před řadou hrozících rizik jejich potomků. Jde zde především o onemocnění schizofrenií, autismem, bipolárními poruchami i psychickým onemocněním.
Není dobré podceňovat únavu starších rodičů, úzkost při péči o dítě, ani velký věkový rozdíl mezi rodiči a dětmi. Proto raději se zakládáním rodiny neotálejte.