Wah-wah (vau-vau) pedály mají dozajista své místo při hudebním vystoupení mnoha (nejen) rokových skupin. U nás se tomuto efektu říká kvákadlo. Je celkem jednoduché přidat tento efekt do nahrávky, když její stopy upravujeme na počítači. Co se týče živého vystoupení, je potřeba ke kytaře tento efekt dokoupit jako nožní pedál. Tak má kytarista volné ruce ke hře a nohou ovládá toto vau kvákání dle libosti, popřípadě sešlápne jiný efekt, který se mu zrovna zalíbí. Existují ale i automatická kvákadla, která sešlápnutí nevyžadují.
Je mnoho výrobců a modelů těchto přídavných zvukových vylepšení. Jedním z nich je i analogový pedál Xotic Wah XW 1, který není příliš veliký a má mnoho funkcí, které jistě potěší nejen profesionálního hudebníka, ale i amatéra.
Pokud se nemůžeme rozhodnout, který doplněk k naší kytaře koupíme, protože ještě nemáme představu, jestli by nám vyhovoval, je možné si přečíst řadu recenzí, shlédnout srovnávací videa a hlavně si efekt vyzkoušet ve své zkušebně, popřípadě i na koncertě. K tomu se hodí objednat si krabičku přes internetový obchod, kde máme dostatek času na prozkoumání a případné vrácení.
Lze tak ověřit jeho využití nejen při domácím cvičení a přípravě, ale i při živém vystoupení. Reakce posluchačů nám pak mohou říci mnoho o tom, zda je pro nás tento pedál vhodný, nebo jestli by byl pouhou zbytečností. Nejvíce by nás však mělo zajímat, jestli pro něj máme skutečné využití v našem konkrétním hudebním stylu.
Wah-wah pedály mohou přidat přitažlivý efekt k elektrickým nástrojům. Mohou být součástí naší výbavy, se kterou cvičíme pro radost, popřípadě pro radost sousedů. Mohou se uplatnit při všemožných vystoupeních. Problém však je vybrat si ten pravý. Jejich pořizovací cena totiž není malá. Ale mám dojem, že když si již nějaký ten pořádný pedál vyberu, klidně za něj zaplatím, co mu náleží. Jde totiž především o to, abych mohl používat skutečné kvákadlo, ne jen laciné kuňkadlo.